רשלנות רפואית באבחון סרטן

לאבחון מוקדם של סרטן חשיבות מכרעת בריפוי המחלה שכן אבחון מוקדם מאפשר בדרך כלל להסיר את הגידול לפני שיתפשט וישלח גרורות לאיברים אחרים וכן מתן טיפול במועד ובכך מאפשר פעמים רבות את הצלת חייו של החולה. לעומת זאת, חוסר אבחון או אבחון מאוחר של גידול סרטני עלול להביא להחמרת מצבו של החולה עד כדי אובדן סיכויי החלמתו ומותו.

תביעות רשלנות רפואית רבות מוגשות בגין גילוי מאוחר של מחלות ממאירות  וגידולים סרטניים. אם  נגרם נזק בשל חוסר אבחון של מחלת הסרטן או בשל איחור באבחון מחלת הסרטן או אבחון שגוי  (למשל הגידול הפך משפיר לממאיר, התאים הסרטניים התפשטו ושלחו גרורות וכדומה), קמה לנפגע עילת תביעה בשל האבחון המאוחר או חוסר האבחון של מחלת הסרטן.

רשלנות רפואית באבחון של סרטן מתרחשת בדרך כלל במקרים בהם לא נלקחת אנמנזה מקיפה המצביעה על רקע משפחתי תורשתי או בשל חוסר מעקב או חוסר השגחה אחר שינויים או סימנים טרום סרטניים או תסמינים המחייבים מעקב קפדני. רשלנות באבחון יכולה להתרחש גם במקרים של התעלמות מתלונות המטופל המצביעות על אפשרות קיומה של מחלה קשה, או הימנעות מהפניה לבדיקות מתאימות או מתבקשות בנסיבות העניין, וכן כתוצאה מפענוח שגוי ומוטעה של תוצאות בדיקות אשר הוביל לאבחון שגוי של המחלה או לחוסר אבחון של המחלה בשלביה הראשוניים

טענת הנפגע בדרך כלל הנה כי מחלת הסרטן נתנה, כבר בשלביה הראשוניים, סימנים מקדימים אשר הרופא המטפל היה צריך לחשוד בהם ככאלה המרמזים על מחלה קשה, ולהפנות את הנפגע לבדיקות מתאימות. טענת הנפגע היא כי לו הרופא המטפל היה מאבחן את המחלה בשלב מוקדם יותר, סיכויי החלמתו היו גבוהים הרבה יותר ונזקו היה קטן יותר (הארכת תוחלת החיים, ניתוח קטן במקום נרחב, הימנעות מטיפול קרינתי או כימותרפי וכדומה).

מעשים או מחדלים נוספים שיכולים לבסס עילת רשלנות רפואית הם החלטה על מתן טיפול בלתי מתאים, בחירה בלתי נכונה של שיטת טיפול, מתן מינון שגוי של תרופה, ביצוע רשלני של ניתוח לכריתת הגידול ועוד.

רשלנות רפואית באבחון סרטן מתייחסת לכל סוגי הסרטן הקיימים ובכללם סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית, סרטן השחלות, סרטן צוואר הרחם, סרטן העור, סרטן בלוטת התריס ועוד.

בתי המשפט גיבשו הלכות רבות בתביעות בעילה של רשלנות רפואית בגין גילוי מאוחר של סרטן, הן באשר לחובות המוטלות על רופא המשפחה שהנו הכתובת הראשונה אליה פונים רוב החולים עם הופעת הסימנים הראשונים של המחלה הקשה (חובת התמקצעות והתעדכנות בספרות הרפואית, שמירה על רף מומחיות גבוה שיאפשר שלילת אבחנות שכיחות ובדיקת קיומן של מחלות פחות שכיחות, החובה להפנות לייעוץ של רופא מומחה בתחום הרלוונטי) והן באשר ל”אובדן סיכויי ההחלמה” של נפגע שמחלתו אובחנה בשלב מאוחר יותר מזה שהיה צריך להתגלות.


תביעה בגין רשלנות רפואית אשר מתקבלת בבית המשפט מזכה בדרך כלל את הנפגע בסכום פיצויים גבוה במיוחד אשר אמור לבטא את נזקיו החמורים ולעיתים הבלתי הפיכים של הנפגע.

משרדנו הנו משרד עורכי דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית וצבר במשך עשרות שנות פעילותו ידע וניסיון רפואי רב, עובד עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה. לפיכך, אם הנך סבור כי מחלתך לא אובחנה בזמן וכי כתוצאה מכך הוחמרה מחלתך, או שניתן לך טיפול שאינו מתאים, אנו ממליצים לפנות מיידית אל משרדנו, לקבלת יעוץ משפטי ובדיקת התכנות הגשת תביעה בעילה של רשלנות רפואיתה .

דילוג לתוכן