רשלנות רפואית של מד”א

מגן דוד אדום הינו תאגיד הפועל מכוח חוק מד”א התש”י – 1950, הקובע את מטרות הארגון ויעדיו. בין היתר, נקבע בתקנון כי ייעודו של התאגיד “לקיים לטובת כלל התושבים שירותי עזרה ראשונה”. בפועל, אגודה זו הינה הגוף המרכזי במדינת ישראל אשר אחראי למתן שירותי רפואה והצלה ראשוניים לאוכלוסיה. השירות כולל מתן מענה לקריאות בתחנות מד”א הפרוסות במקומות שונים בארץ, מתן טיפול רפואי ראשוני בשטח או בבית הפציינט באמצעות צוות המגיע למקום, ופינוי לחדר מיון קרוב במהירות האפשרית במידת הצורך.

מטבע הדברים, פעמים רבות נדרש השירות של מד”א לצורך מתן שירותי רפואה דחופה. הדברים אמורים בעיקר בנוגע למצבי חירום או למצבים בהם הנפגע נתון במצוקה רפואית משמעותית כגון במקרים של חבלות ראש קשות, תינוקות או קטינים אשר סובלים מחנק כתוצאה מבליעת גוף זר, התקף לב, דום לב, דימומים משמעותיים הנגרמים בנסיבות שונות, הפרעות קצב לב משמעותיות, איבוד הכרה, ועוד.

ממילא, כל סטיה מהתנהלות סבירה, בין אם באיחור בהגעת הצוות הרפואי למקום האירוע, בין אם במתן טיפול שאינו תואם את הנדרש, חוסר בציוד חירום הכרחי, ועיכוב בפינוי, עשוי להביא לנזקים בלתי הפיכים למטופל ואף למותו בטרם עת

מד”א, בהיותה אגודה המעסיקה את הצוותים הרפואיים הפועלים מטעמה, אחראית באחריות שילוחית לפעולותיהם או מחדליהם של עובדיה, והיא אשר חייבת בחובת זהירות כלפי מטופליה. לפיכך, במקרים בהם האמבולנס או ניידת הטיפול הנמרץ נשלחו באיחור לא סביר מאז מתן ההודעה על האירוע, כאשר לא נשלח צוות מתאים לנסיבות האירוע, ואף אם באופן התנהלותו של המוקדן קיימת חריגה מהתנהלות סבירה, יש מקום לבדוק את האפשרות לקיומה של רשלנות רפואית מצד מד”א.

מכאן, שכאשר מבקשים לבחון את פעילות מד”א באירוע מסוים, יש לבחון את פעילותם של כל הגורמים המעורבים באירוע בשלביו השונים, החל משלב הקריאה והשיחה עם המוקדן דרך הגעתו של הצוות למקום אליו נקרא, אופן הטיפול, ועד מועד הפינוי לבית החולים והעברת החולה או הנפגע לטפול בית החולים.

למשרדנו ניסיון רב בייצוג תובעים אשר נפגעו מהתרשלות של צוותי מגן דוד אדום, החל מהמענה במוקד, וכלה בטיפול עצמו על ידי הצוות הכונן.

אם נגרם לכם נזק כתוצאה מרשלנות במתן טיפול רפואי, יתכן שיש לכם עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית. משרדנו מתמחה בתביעות בגין רשלנות רפואית, צבר במשך עשרות שנות פעילותו ידע וניסיון רפואי רב, ועובד עם מומחים רפואיים מהשורה הראשונה. לפיכך אנו ממליצים לפנות מיידית אל משרדנו לקבלת  יעוץ משפטי ובדיקת היתכנות הגשת תביעה בעילה של רשלנות רפואית.

דילוג לתוכן