רשלנות רפואית של רופאי משפחה

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה אזרחית לפיצויים בגין נזקים שנגרמו עקב רשלנות של רופא או של צוות רפואי בבית חולים או בקופת חולים אשר כתוצאה ממנה נגרם לאדם נזק. “רשלנות” פירושה התנהגות בניגוד לסטנדרט המקובל ובמקרה של רופא או צוות רפואי בבית חולים הכוונה היא למקרה בו רופא או איש צוות רפואי אינו פועל כנדרש ממנו על פי נסיונו ,מומחיותו וכו’.
אחד המקרים הבולטים בהם רשלנות של איש צוות רפואי יכולה להביא לנזקים משמעותיים הינו תהליך טבעי אשר מליונים כמוהו מתרחשים מידי יום בעולם, רובם ככולם ללא נזק כלשהוא לאם או לוולד – והכוונה כמובן לתהליך הלידה. למרבה הצער לעיתים התהליך מסתבך באופן שבסופו נותר נזק לאם או לילוד או לשניהם. במקרה שבו ניתן להוכיח כי הנזק נגרם עקב רשלנות רפואית בלידה מצד הרופא או המיילדת אזי יש מקום להגיש תביעה כנגד האחראים לתוצאה העגומה.

על מנת לבדוק היתכנות של הגשת תביעה שכזו יש לנקוט בפעולות הבאות:

  • העתקת כל החומר הרפואי השייך ללידה מבית החולים בו נוהלה הלידה. הכוונה הן לתיק היולדת והן לתיק הילוד (במידה ונטען כי הוא נפגע כתוצאה מהלידה).
  • העתקת כל החומר הרפואי הקשור לניהול ההיריון וזאת על מנת לבדוק אם לא אירע נזק לעובר כבר בשלב ההיריון.הכוונה היא לתיק מעקב ההיריון, בדיקות אולטרא סאונד, מי שפיר, חלבון עוברי, שקיפות עורפית וכיוצא באלו בדיקות שנעשו ליולדת במהלך הריונה.
  • העברת כל החומר להתייעצות עם מומחה בתחום הגינקולוגיה על מנת שיבחן האם הצוות הרפואי פעל בהתאם לסטנדרטים המקובלים – אם לאו. יש לציין כי “כרטיס הכניסה” לבית המשפט בתביעות רשלנות רפואית הינו חוות דעת של מומחה רפואי באותו תחום שעליו תובעים. ללא חוות דעת שכזו כמעט בלתי אפשרי להגיש כתב תביעה ברשלנות רפואית.
  • במידה והמומחה בתחום הגניקולוגי אומר שלדעתו אכן הייתה רשלנות בלידה אזי יש להעביר את החומר למומחה בתחום שלגביו נטען שיש נזק. לדוגמא אם התינוק שנולד סובל משיתוק מוחין אזי יש להעביר את החומר הנוגע אליו בצירוף המלצת הגינקולוג למומחה בשטח הנוירולוגיה של הילד על מנת שיאמר האם ניתן לייחס את שיתוק המוחין לרשלנות בלידה. יצוין שגם כאן יש צורך ב”כרטיס כניסה” בצורת חוות דעת רפואית הקושרת בין הרשלנות לבין הנזק. כך לדוגמא אם יתברר כי הילד סובל משיתוק מוחין בגלל מום גנטי אזי גם אם הייתה רשלנות בניהול הלידה יהיה קשה לקשור בינו לבין התוצאה העגומה.

משרד רון-פסטינגר ברשלנות רפואית, ומטפל מזה למעלה מ-30 שנה באלפי מקרים של תביעות מסוג זה ורכש לו ניסיון רב מאוד בניהול תיקים שנושאם הוא רשלנות בלידה. אם יש לכם תחושה שבנכם/בתכם נולדו ונותרו (הם וגם /או היולדת) פגועים עקב רשלנות רפואית בלידה -יש טעם לבדוק באמצעותנו את התיק הרפואי על מנת לברר האם הנזק לא נגרם עקב רשלנות של המיילדת או הרופא או מישהו מחברי הצוות הרפואי.

האמור לעיל הינו רק דוגמא לשם המחשה בלבד ויכולים להיות עוד נזקים רבים מסוגים שונים הן ליולדת והן לתינוק כתוצאה מרשלנות בלידה. לעיתים תהיה פגיעה הן ביולדת והן בתינוק במקרה של אישה שילדה תינוק שמשקלו גדול ולא בוצע לה ניתוח קיסרי בעוד מועד וזאת בניגוד למקובל בשטח הרפואה הגינקולוגית, לעיתים יגרם נזק לתינוק שחולץ עם וואקום אשר בוצע בניגוד להוראות תוך שגרם לשטפי דם לקרקפת וכתוצאה מכך לשיתוק ועוד כיוצא באלו נזקים גופניים לא מבוטלים אשר יכולים להיגרם במהלך תהליך אשר נחזה לכאורה כטבעי ופשוט.

דילוג לתוכן